Program u Zagrebu

Program u Zagrebu

Za organizirane školske posjete osmislili smo tri rute u sklopu kojih će učenici u 60 minuta obići po tri laboratorija odnosno edukativne postaje koje se nalaze unutar Instituta za fiziku. Ovaj dio programa rezerviran je samo za organizirane dolaske školskih grupa i nije moguća pojedinačna prijava. Obavezna je registracija! 

Rute obilaska uz prethodnu najavu

RUTA A – Svijet ultrabrzih procesa i neobičnih materijala (uzrast 10+)
Na ovoj ruti imat ćete priliku vidjeti tehnologiju koja omogućava snimanje najbržih fizikalnih i kemijskih reakcija, poput fotosinteze, u stvarnom vremenu, koristeći lasere koji stvaraju ultrakratke svjetlosne pulseve. Otkrit ćete kako neki materijali "pamte" svoju prošlost i mogu se oblikovati poput stvorenja iz znanstvene fantastike u prisutnosti jakih magneta. A tu je i nevjerojatan svijet tankih materijala, gdje možete "opipati" pojedine atome i otkriti tajne skrivene na nanometarskoj skali.

RUTA B – Ekstremni uvjeti i molekularni otisci prsta (uzrast 10+)
Na ovoj ruti ćete zaviriti u najhladniji kutak Hrvatske, gdje temperature dosežu samo nekoliko milijarditih dijelova stupnja iznad apsolutne nule! Zimska jakna vam ne treba jer ćete se zagrijati za znanost. Vidjet ćete kako se materijali ponašaju pod ekstremnim uvjetima, od nevjerojatno niskih temperatura do snažnih magnetska polja i visokih tlakova u dijamantnim prešama. Na kraju ćete saznati da čak i molekule imaju svoj „otisak prsta“ koji možemo uživo pratiti u kemijskim reakcijama.

RUTA C (6-10 godina)

Mikrosvijet oko nas: Istražujemo viruse i bakterije!

Jeste li znali da su bakterije svuda oko nas – u zraku, vodi, na našoj koži, pa čak i u našem trbuhu? A što je s virusima? Kako oni putuju i zašto neki uzrokuju bolesti, dok se protiv drugih možemo zaštititi? Na ovoj interaktivnoj i zabavnoj radionici istražit ćemo nevidljivi svijet mikroba kroz eksperimente, igre i zanimljive priče! Kroz jednostavne pokuse, priče i kreativne aktivnosti otkriti ćemo što su virusi i bakterije, kako izgledaju, kako se šire i zašto su neki korisni, a drugi mogu izazvati bolesti. Naučit ćemo osnove o tome kako se naši tijela bore protiv njih te zašto su pranje ruku i cijepljenje tako važni. 

Evolucija kooperacije

Suradnja je temelj društvenih interakcija među vrstama i ima ključnu ulogu u evoluciji života jer potiče uspjeh jedinki. Bila je pokretač složenosti jedinki kroz nekoliko velikih evolucijskih prijelaza u povijesti života, tijekom kojih su nastale strukture poput eukariotskih stanica i organizama. Kako suradnja nastaje i koji ekološki i drugi čimbenici je potiču? Upoznajte kukce brašnare i mrave, te saznajte na koji način proučavamo suradnju među njima.

Fizika za najmlađe

Jeste li znali da su magneti povezani s električnom strujom i da pomoću njih možete lako napraviti magnetski top? Kroz nekoliko jednostavnih pokusa otkrit ćemo čudesan svijet magneta i koje sve tajne skrivaju. A ako se trebate malo ohladiti od znanosti, čeka vas sladoled napravljen s tekućim dušikom!

Dnevni program u šatorima

Naše kemičare više ne treba posebno predstavljati. Njihov šator je uvijek pun dima i vatre, boja i zapanjujućih kemijskih promjena. Male i brze molekule pobudit će maštu kod svih.

Male i obojene molekule nazivamo pigmentima. Usporedite boje u biljkama kromatografijom i saznajte što sve može kemobiologija. Nakon malih, upoznajte i nešto složenije biokemijske molekule DNA i proteine te načine na koje ih proučavamo. 

Pripremite se za zabavno istraživanje svog mozga! Kroz igru i razgovor, otkrit ćemo od čega se mozak sastoji, kako izgleda i funkcionira, kako se mijenja te kako očuvati zdravlje mozga. S nama odgonetnite zabavne aktivnosti i jednostavne trikove koji će vam pomoći da održite svoj mozak u top formi!

Zvuk može oblikovati svijet oko nas – doslovno! Pogledajte kako vibracije zvuka stvaraju zadivljujuće uzorke u pijesku na ploči, a zatim istražite što se događa u vakuumu kada uklonimo zrak i predmete ostavimo u praznini.

Za posjetitleje svih generacija pripremili smo nekoliko edukativnih igara na otvorenom.

Zaigrajte popularnu igru križić-kružić s računalom koje neće biti uključeno u struju već sastavljeno od pretinaca i šarenih perlica. Vjerujete li da stari ormar može simulirati umjetnu inteligenciju i postati nepobjedivo? Dođite i provjerite možete li ga pobijediti?

Potražite izgubljene informacije uz pomoć naših detektiva iz Centra za znanstvene informacije te ulovite mikrobe na pikniku koji je pošao naopako. Možete li u ograničenom vremenu pronaći i identificirati skrivene poruke te odgonetnuti o kojim se mikroorganizmima radi?

Večernji program u šatorima

U večernjoj šetnji upoznajte kemiju u mnogim, možda ne toliko poznatim, oblicima. Kad se malo smrači na scenu nastupa svjetleća kemija. Što sve svijetli u kemiji i zašto?

Upoznajte mehanokemiju pomoću koje možemo dobiti korisne proizvode izravno iz čvrstih polaznih materijala, bez štetnih otapala, uz jako malo otpada, i uz uštedu energije. Tako možemo raditi agrokemikalije, molekulske spužve, ali i magnetski aktivne materijale za kvantna računala. 

A jeste li čuli za elektrokemiju koja oblikuje našu svakodnevicu i kreira nove tehnologije? Vidjet ćete eksperimente koji prikazuju kako materijali poput metala, grafita, ili polimera djeluju kao elektrode u različitim elektrokemijskim procesima te što sve možemo s njima. 

Jeste li znali da se kemičari bave i zračenjem? Radioaktivnost ne vidimo, ne čujemo i ne osjetimo, ali je uvijek prisutna u našem okolišu. Radiokemija nam daje odgovor na pitanje koliko zrače stvari kojima smo okruženi, ali i koliko zračimo mi sami.

Bez brige, bit će i fizike u večernjem programu. Od zračenja, preko lasera do astrofizike. Zasvirajte na laserskoj harfi i pogledajte nebo kroz teleskop.

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva.
Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.